Nedejte se zaskočit! 5 tipů jak se na kojení správně připravit

Čerstvé maminky po porodu často doslova bojují s kojením. Objevují se problémy a překážky, na které ženy nebyly připraveny a pak jsou zaskočeny a nevědí situaci řešit.

Spoléhat se na sestřičky v porodnici také není zrovna nejšťastnější řešení, protože u nás ještě stále není dostatečná podpora kojení a také personál porodnice nemívá vždy správné informace. Proto je pro ženu důležité, pokud chce kojit, aby se na kojení připravila ještě před porodem. Ale jak by příprava měla vypadat?
1. Hledejte ty správné informace.

Přestože informace o kojení najdeme v různých časopisech, internetových stránkách či knížkách, ne všechny jsou opravdu kvalitní a správně. Hodně krát se stává, že informace jsou zastaralé a nezohledňují nejnovější poznatky o kojení. Proto je třeba hledat správné informace. Ty mohou maminky nalézt například na stránkách občanského sdružení Mamila, které sdružuje i poradkyně při kojení. Na stránkách Mamila najdete nejen kopec kvalitních článků, ale také poradnu a fotografie či video-ukázky o tom, jak by mělo vypadat správné přisátí a podobně.
2. Určitě absolvujte přípravný kurz

Velmi užitečné pro budoucí maminky je i absolvování kurzu přípravy na kojení. To bývá často organizovány v mateřských centrech pod vedením laktačních poradkyň. Na kurzu se naučíte, jak má správně vypadat přisátí miminka, jaké nejčastější chyby dělají maminky při kojení, jak zjistit, zda miminko skutečně pije a mnoho jiného. Navíc se pak často pokračuje v podpůrné skupině kojení, kdy se maminky setkávají i po porodu a řeší spolu s poradkyní různé problémy a vzájemně se v kojení podporují. Je to velká pomoc a výborná možnost, jak kojit úspěšně a dlouhodobě.
3. Dbejte na výběr porodnice

Pro úspěšné kojení je velmi důležitý začátek. Proto je si měla maminka vybrat porodnici, kde na toto berou ohled. Důležité je například umožnění prvního kontaktu kůže na kůži ihned po porodu, kdy se miminko obvykle i samo přisaje. Rovněž je dobré, pokud do porodnice dochází pravidelně laktační poradkyně, která pomáhá maminkám v začátcích kojení. Bohužel, ne všechny porodnice jsou opravdu dobré z pohledu podpory kojení. Pokud se vám i nepodaří vybrat si takovou, která by se vám nejvíce zamlouvala (například z důvodu, že není nikde v blízkosti vašeho bydliště), podporou vám může být laktační poradkyně. Tu je ale dobré najít si už před porodem.
4. Najděte si laktační poradkyni

Jak jsme zmínili v bodě výše, je dobré najít si ještě před porodem i laktační poradkyni. Mnoho maminek tuto možnost nevyužije a když se objeví v porodnici problémy s kojením, často narychlo nevědí sehnat poradkyni při kojení, čímž se situace jen zbytečně komplikuje. Seznam laktačních poradkyň pro jednotlivé kraje najdete opět na stránkách OZ Mamila, nebo se zkuste poptat v okolí.
5. I pediatr je důležitý

Důležitý je i výběr pediatra. Opět je dobré hledat již v těhotenství. Poptejte se lékaře na jeho názory na kojení, v jakých situacích doporučuje přikrmování, či velmi tkví na hmotnostních a velikostních tabulkách a podobně. Hodně vám mohou napovědět i zkušenosti maminek. Příprava na kojení tedy nespočívá v tom, že si budete nakupovat podprsenky na kojení, tampony pro kojící maminky, odsávačky mléka a podobné vymoženosti. Důležitější je získat správné informace a kontakty a najít si v kojení podporu. V neposlední řadě potřebuje maminka být správně naladěná, odhodlaná kojit a věřit sama sobě, že kojení zvládne a že se správnou pomocí překoná i případné obtíže.