Autobazar

Kupujete ojeté auto? Nevíte na co si dát pozor? V dnešním článku Vám poskytneme pár dobrých rad. Nejčastějším problémem u autobazaru je komisní prodej.

Některé autobazary fungují jako komisní prodej – jsou tedy pouze zprostředkovatelem obchodu. Pokud si koupíte auto v takovém autobazaru, uzavíráte kupní smlouvu s vlastníkem vozidla a nikoliv s autobazarem. Kupní smlouvu uzavírá majitel auta sám a autobazar mu jen připraví potřebné podklady. Autobazar v tomto případě na uzavření kupní smlouvy potřebuje od vlastníka auta písemné zmocnění.

Prodávající, jako původní majitel auta, odpovídá za vady, na které vás neupozornil a stejně i za případnou škodu. Autobazar, jako zprostředkovatel, je za způsobenou škodu odpovědný pouze tehdy, pokud předstíral nebo zastíral určité skutečnosti týkající se prodávajícího nebo auta, o kterých věděl, a tím podnítil zájemce uzavřít takovou kupní smlouvu na auto, která je pro kupujícího nepříznivá.

Obecně, autobazary jsou považovány za rizikovější. Pokud se při prodaném autě vyskytne problém, nebo zjistíte, že má stočený tachometr, a tudíž je mnohem starší, a vy jste ho pořádně přeplatili, často dávají od něj ruce pryč. Autobazar za nic neodpovídá a za všechno je zodpovědný majitel auta, který ho prodává. Ten je nemajetný, nezvěstný nebo je to „bílý kůň“, od kterého v případě nároku na vrácení kupní ceny, peníze nikdy neuvidíte.

Evropské spotřebitelské centrum v ČR se také setkalo s tím, že autobazar jako zprostředkovatel neměl právo auto prodat. Setkali se také s takovými podvody, při kterých komisní prodejci obchodovali na základě padělaných plných mocí nebo padělaných prodejních smluv. Takto se snadno můžete stát „majiteli“ auta, které v podstatě stále patří původnímu majiteli a ještě za něj nedostal ani zaplaceno.